6 травня 2025 р.

Непоправна втрата для української літератури. Помер Валерій Шевчук.

 Українська література зазнала непоправної втрати — на 86-му році життя помер  один з найяскравіших письменників-шістдесятників, історик, архівіст, автор літературознавчих і публіцистичних праць, інтерпретатор українського бароко Валерій Шевчук. Творчим доробком автора стали численні історичні романи, новели та повісті, серед яких — «Тіні зникають опівдні», «Дім на горі», «Око прірви» та «Юнаки з вогненної печі». Окрім того, Шевчук був автором близько 500 наукових і публіцистичних статей з питань історії літератури, а також був дослідником і перекладачем сучасною українською мовою творів давньоукраїнської літератури. Валерій Шевчук — лауреат Шевченківської премії, літературних премій ім. Є. Маланюка, О. Пчілки, П.Куліша та ін., премії в галузі гуманітарних наук "Визнання". Був нагороджений "Орденом князя Ярослава Мудрого" V ст., медаллю Івана Мазепи.

А ви знали?

 А  ви знали, що: 
📌Найстаріша друкована кольорова книжка - китайське керівництво з каліграфії і малюванню, яке було створено в 1633 році.
📌Найбільша у світі книга побачила світ у 1832 році у Лондоні. Вона має назву «Пантеон англійських героїв», її довжина – 5,7 метрів. Розмір літер цієї книжки становить 15 см.
📌Найменша надрукована книга – «Мурашки» видана у 1980 році в Японії, її розміри – 1,4 × 1,4 см.
📌Найменша книга в світі - «Кобзар», створена вона українським майстром Миколою Сядристим. У книжці 12 сторінок і на кожній по 8 віршованих рядків. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної волосини. Зшита книжка павутиною, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.
📌Найтовстіша у світі книга - англійський словник, що налічує 8600 сторінок.

5 травня 2025 р.

Ірина Вільде.

 5 травня 1907 року народилася Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Макогон-Полотнюк) — українська письменниця, громадська діячка, лауреатка Шевченківської премії, внесена ЮНЕСКО до списку знаменитих людей двадцятого століття та другого тисячоліття. Її твори дуже жіночі, чуттєві, інтимні, і водночас з цим прості. І автобіографічні. Вони — про кохання, зраду, про жіноче серце, таке неприборкане та химерне. Роман "Сестри Річинські"  найбільше творче досягнення письменниці. Величезна кількість персонажів, сюжетних ліній, подій. І «якби письменниця не написала більш нічого, а лише роман “Сестри Річинські”, і тоді б її ім’я було б у списку найдостойніших. Але крім згаданого роману є ще повісті “Метелики на шпильках”, “Б’є восьма”, “Повнолітні діти”, “Ті, з Ковальської”,  книжки повістей та оповідань і нарисів “Химерне серце”, “Історія одного життя”, “Яблуні зацвіли вдруге”, “Окрушини” (мініатюри). Та все ж над тим усім — “Сестри Річинські”»  - так слушно зауважив  письменник Дмитро Герасимчук у статті «Любов’ю любов нарікши…» .

Анатолій Дімаров.

 Сьогодні, 5 травня, виповнюється 103 роки від дня народження патріарха української прози і духовного батька "шістдесятників" Анатолія Дімарова. Це письменник, життя якого вмістило в собі всі найпереломніші події в історії України ХХ століття. Розкуркулення родини, Голодомор, війна, на якій отримав тяжке поранення, цензура й замовчування в журналістиці та літературі.  Він запам’ятався проникливим словом і загостреним почуттям власної гідності (свого часу відмовився від медалі Жукова, а згодом не захотів брати орден Ярослава Мудрого від Януковича — ​"не можу прийняти з рук людей, які штовхають країну у прірву"). Народився Анатолій Дімаров 1922 року на Полтавщині. Насправді він — ​Анатолій Гарасюта, та мама змінила прізвища у дітей, щоб врятувати їх від вислання через розкуркулення. Про свою сім’ю Анатолій Дімаров дуже детально написав в одній з найкращих українських мемуарних книжок "Прожити й розповісти". Найбільша значимість цього двотомника — в його правдивості, відсутності будь-яких масок і бажання щось прикрасити чи переписати. 

23 квітня 2025 р.

А ви знали?

 А ви знали, що сьогодні, 23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. Відсвяткуйте цей день, придбавши книжку і підтримавши українського видавця або ж завітайте до нашої бібліотеки. У нас багато цікавих книг на будь-які уподобання. То ж замініть перегляд телевізора 📺 на читання 📚📖.

А ви знали?

А ви знали, що сьогодні відзначають Всесвітню ніч книги. Це свято читання та книги. Ідея відзначати ніч книги виникла ще у 2011 році на конференції книжкової індустрії і, власне, передбачала надихати читати дорослих людей більше та спонукати знаходити для цього час. Всі скаржаться на брак часу для читання. Читання вночі – ось спосіб для дорослих знайти час, щоб читати більше. Не знаєте, що почитати завітайте до нашої бібліотеки, ми вам допоможемо підібрати книгу до душі. У нас багато нових,  цікавих книг. 

20 квітня 2025 р.

Вітаємо!

 Дорогі друзі, колектив Звенигородської публічної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського щиро вітає вас з світлим святом Воскресіння Христового! 
Бажаємо вам міцного здоров’я, добробуту, сили духу, витримки, терпіння та непохитної віри в перемогу України. Віримо, що разом, у єдності, ми подолаємо ворога.
Дякуємо захисникам та захисницям за те, що маємо можливість святкувати Великдень. 💛💙

17 квітня 2025 р.

Увага! Новинка.

 Шановні друзі, у нас є чудова новина, якою ми ділимося з вами. Сьогодні до нашої бібліотеки завітала Ніна Степанівна Шаповал з подарунком від Лариси Іванівни Семенко. Це книга " Наш тихий геній Леонтович", автором якої є пані Лариса. Видання присвячене життєвому і частково творчому шляху видатного українського композитора, диригента, педагога Миколи Дмитровича Леонтовича (1877-1921) та підготовлене на основі архівних матеріалів, праць леонтовичезнавців, краєзнавчих розвідок, спогадів рідних, друзів та приятелів митця. Книга дозволить дізнатися більше про видатного композитора, його внесок у музичну культуру та зацікавить музикознавців, істориків, краєзнавців та всіх кому небайдужа доля автора легендарного "Щедрика".

А ви знали?

А ви знали, що 17 квітня щороку відзначають Міжнародний день поезії хайку. Хайку – форма японської поезії, відома своєю простотою, глибиною і красою. Хайку традиційно складається з трьох рядків з розміром 5-7-5 складів, хоча сучасні інтерпретації іноді відрізняються. Всесвітнє свято хайку – це не просто літературна подія поетичної форми, це запрошення сповільнитися і спостерігати за світом з подивом і простотою. Сила хайку полягає в його здатності передавати широкі емоції та спостереження в лаконічній структурі, нагадуючи нам про красу, яку можна знайти в стислості та простоті.
Пропонуємо вашій увазі книгу поезій Мацуо Басьо. Мацуо Басьо (1644-1694) відіграв важливу роль у популяризації та вдосконаленні хайку, його творчість стала одною із найсамобутніших сторінок не тільки класичної японської поезії, а й національної японської культури в цілому. Книга є у фонді нашої бібліотеки. Читайте вірші Басьо, надихайтеся на роздуми про життя, його красу та тимчасові зміни.